Prije godinu dana nismo mogli ni pomisliti koliko ćemo biti prisiljeni gledati na svijet drugim očima u samo 12 kratkih mjeseci. Stvari koje smo uzimali zdravo za gotovo već su dugo nedostupne, a one koje su ostale postale su nerijetko – mnogo digitaliziranije nego što su bile. Ovdje govorimo o ugostiteljstvu, turizmu, pa čak i osiguranju i državnoj upravi te nekretninama – 2020. nas nije mazila.
Upravo o stanju digitalizacije u ovoj godini i načinima na koje će se ona nastaviti u budućnosti govorilo se na posljednjem, šestom ovogodišnjem izdanju Digitalnog doručka, prijepodnevnog meetupa na kojem smo ove godine okupili neke od najpoznatijih stručnjaka tehnološke industrije.
Na posljednjem izdanju sudjelovali su Ana Zovko, direktorica Sektora za digitalni razvoj u Croatia osiguranju, Marko Pavlović, CEO proptech tvrtke Flow and Form, Mate Kostovski, CEO Lemaxa, Marko Rakar, konzultant i CEO tvrtke MRAK services, Dennis Puzak, osnivač Borealisa i Marin Medak, vlasnik RougeMarina.
Sugovornici su na početku panela priznali kako im je 2020. pomogla da prvenstveno digitaliziraju svoj privatni život pa je tako Ana rekla da je intenzivno počela slušati audio knjige, a Marko Rakar da mnogo više vremena provodi na digitalnim konferencijama i događajima. Marko Pavlović dodao je kako je u procesu adaptacije stana, a tijekom 2020. ga uređuje s velikim brojem digitalnih rješenja.
Nije dobro ugostiteljima, ali ni iznajmljivačima
Kada već spominjemo stanove i kuće, ne smijemo zaboraviti da je turistička industrija jedna od najgore pogođenih ovom krizom. Mate je pojasnio kako su neke tvrtke izgubile čak 90 posto prihoda, a samo su oni najveći mogli brzo preusmjeriti resurse u digitalizaciju. Srednje i manje turističke tvrtke nadaju se da će kriza što prije proći kako bi se mogli vratiti na noge.
Ništa bolje od turizma ne stoji ni ugostiteljstvo, priznaje Marin. Iako je u Hrvatskoj ove i krajem prošle stiglo mnogo startupa za dostavu, oni nisu toliko sjajna opcija za restorane kao što su za kupce. Marin kaže kako se nerijetko radi da restoranu dostavne službe “pojedu” i do 40 posto profita, pogotovo jer se vrlo često radi o hrani za samo jednu osobu gdje se margina profita ne može kompenzirati količinom. Upravo zbog toga je u planu razvoj nove platforme na kojoj bi usluge dostave bile mnogo jeftinije i bolje za restorane, ali i kupce.
S druge strane, kada govorimo o industrijama koje do sada nisu previše razmišljale o digitalizaciji govorimo o automobilskoj industriji i osiguranju. Ana Zovko kaže kako je digitalna platforma LAQO krenula u razvoj i prije pandemije, ali da je razvoj bio suočen s mnogo izazova – od onih korporativnih, do izazova brendiranja. Uzmimo u obzir i činjenicu da osiguranje kao takvo nije previše digitalno i još uvijek zavisi uvelike od kontakta s prodajnim savjetnicima, brzo širenje servisa Laqo time je još impresivniji pothvat.
Internetska trgovina Kupivozi.hr je još jedan svijetli primjer digitalizacije, a na kojem je radila Borealis agencija. Razvijen za Tokić grupu, Kupivozi je posve nova platforma koja nudi dijelove za automobile na digitalan način. Istini za volju, Dennis kaže kako postoji niz izazova jer sami proizvođači dijelova često ne mare za digitalizaciju, ali da se pristup od nule isplati i u sektoru automobilskih dijelova i potrošne opreme.
Treba nam zdrave konkurencije
Gorko-slatki okus u ustima ostavlja, jasno, digitalizacija državne uprave. Iako smo početkom ove godine vidjeli vrlo brze digitalne mjere Vlade i prebacivanje nekih procesa online, Marko Rakar kaže kako su se svi ti procesi vrlo brzo vratili na šaltere i hodnike institucija. Sustav e-Građani tako nije ove godine dobio niti jedan važan novi servis, a sve probleme koje smo imali imamo i dalje, dodaje Marko. “Ovdje nema pomaka”, kaže i dodaje da je jedini način digitalizacije radikalan pristup.
S istim se slaže i Marko iz Flow and Forma, koji pojašnjava kako za nekoliko godina nitko neće braniti graditeljima iz Norveške da u Hrvatskoj naprave 10 puta bolje nekretnine u centru Zagreba. Na građevinarima je stoga zadaća prilagodbe aktualnim trendovima kako bi mogli ostati konkurentni.
Marin pojašnjava kako je koncept “zdrave konkurencije” upravo ono što najviše može pogurati digitalizaciju. Čim se radi o javnom pozivu ili natječaju, dodaje, stvari neće raditi kako treba. Treba koristiti digitalne alate što je moguće bolje, ali i poticati konkurenciju jer će ona gurati tvrtke prema gore sama od sebe, na vlasti je samo osiguravanje povoljne klime za njezin razvoj. Digitalizacija također ne smije biti privilegija samo velikih igrača, već se jednake prilike i tehnologije trebaju omogućiti i manjim poduzetnicima.
Pozitivno, ali oprezno i pametno u 2021.
Nova 2021. će bez sumnje biti godina promjene i novih navika. Još uvijek ne možemo znati kako će se razvijati pandemija, ali možemo biti sigurni u to da će odluke vezane uz digitalizaciju nositi korist ne samo u 2021. nego i kasnije. Ana kaže kako je najbolje od digitalizacije to što štedi vrijeme, a uz novosti koje LAQO planira raduje se da će 2021. i u sektoru osiguranja donositi dobrodošle i moderne promjene.
S druge strane, Marko Rakar je nešto manje optimističan kada je riječ o državnoj upravi. Najteža stvar će biti napraviti zaista inovativan i dobar digitalni proizvod, dodaje. Kada jednom budemo imali takav uređen proizvod za državne institucije, onda će se otvoriti i put prema istinskom rješavanju redundantnih procesa. Marko obećava kako će stiskati nadležne koliko god može kako bi se to dogodilo. Uostalom, kako zaključuje Rakar, ako su mogli takve proizvode napraviti panelisti u industrijama koje su teško prihvaćale promjene sve ove godine, valjda mogu i oni.
Trebalo je doći do trenutka gdje turistička i nekretninska industrija vide koliko je budućnost zapravo digitalna. Marko Pavlović kaže kako je nekretninski sektor prije tek nekoliko godina shvatio da postoji internet, ali i da će morati ubrzati trud oko digitalizacije jer konkurencija ne čeka. Za korisnike to znači bolje nekretnine, dodaje. U sektoru turizma Mate očekuje pozitivne novosti. Digitalizacijom će se turistički radnici osloboditi tereta i omogućit će im se rad na novim i kreativnim projektima koji daju vrijednost klijentu.
Digitalizaciji se za sada odupiru institucije, ali svi sugovornici izražavaju nadu kako će se to promijeniti. Doručak pogledajte na linku: https://fb.watch/2pEc-IS2Kt/