Hrvatska je lani zabilježila uvjerljivo najmanji pad noćenja stranih gostiju u odnosu na sve mediteranske zemlje u EU, ali i s takvim relativno uspješnim spasom prve turističke sezone u globalnoj pandemiji Hrvatska je svejedno među državama članicama s najvećim padom BDP-a. Da nije bilo tog relativnog uspjeha u turizmu, bila bi vjerojatno zemlja s najvećim padom BDP-a u 2020. u EU. To se može iščitati iz jučer objavljenih zimskih ekonomskih prognoza Europske komisije, u kojima je pad hrvatskog BDP-a u 2020. malo korigiran nabolje u odnosu na prije, jesenske prognoze EK-a.
Dok nam je ranije Komisije predviđala pad od -9,6 posto, jučer je tu projekciju za 2020. korigirala na -8,9 posto pada hrvatskog BDP-a. Ondje gdje je ranije za 2021. prognozirala rast od 5,7 posto, sada po novome prognozira rast od 5,3 posto u ovoj godini, što bi bila treća najveća stopa rasta u EU nakon Španjolske (5,6 %) i Francuske (5,5 %). U 2022. Hrvatskoj se prognozira rast od 4,6 posto.
Njemački BDP pao je pet posto
Veći pad BDP-a u 2020. imale su samo Španjolska (-11 posto), Grčka (-10 posto) i Malta (-9 posto), a nakon hrvatskog pada od -8,9 posto slijede Italija (-8,8 posto) i Francuska (-8,3). U prosjeku cijeli EU je na -6,3 posto pada BDP-a u 2020., a cijela eurozona na -6,8 posto. Jedino Irskoj BDP nije padao, već rastao (3 posto) u prošloj godini. Njemački BDP pao je pet posto, austrijski 7,4 posto… – Države EU koje su najviše pale manje-više su turističke zemlje. I one bi trebale imati najbrži oporavak.
To ove projekcije govore, gledano strukturno. Hrvatska je u 2020. dobro izvukla turizam, a bilo bi još bolje da je imala čime odgovoriti i u industriji nakon otvaranja, u drugom i trećem kvartalu. I bilo bi bolje da je imala više radne snage koja bi brže pokrenula investicije u građevini.
Poljoprivreda je izgledala relativno dobro i ublažila je dio pada – komentira Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta u Zagrebu. – Ove 2021. treba nam ponovno dosta sreće oko turizma jer tu stvari ne ovise toliko o Hrvatskoj, nego o tome hoće li države iz kojih nam turisti najviše dolaze uvoditi ograničenja. Hrvatska će imati liberalan pristup, nema druge, ali ovisi kako će se te emitivne zemlje ponašati – dodaje Lovrinčević.