Norveška je pionir u proizvodnji električnih vodenih taksija koji nemaju vozača, a ovi elektro samovozeći trajekti mogli bi biti revolucija u doba borbe s klimatskim promjenama. Genijalno rješenje koje može biti idealno i za prijevoz turista kako bi se rasteretio promet u našim morskim destinacijama. Vodeni elektro taksiji su zanimljivi i svim gradovima na rijekama i jezerima.
Turisti ih mogu pozvati pritiskom na jednu tipku
Zašto se po gradovima voziti autom kada možete rijekom ili morem i to električnim taksijem. Nemaju vozača i mali su, ne proizvode ugljični dioksid, a turisti ih mogu pozvati pritiskom na jednu tipku.
Ideja je ovo norveškog start up-a Zeabuz koji je najavio kako će 2021. godine lansirati svoj “samovozeći” trajekt odnosno vodeni taksi. Kapacitet ovog električnog vozila je 12 putnika, a prigradski trajekt putnici pozivaju pritiskom na tipku na svojim telefonima. Način javnog prijevoza bez emisija prvi su put razvili istraživači na Norveškom sveučilištu za znanost i tehnologiju 2018. godine. Zeabuz je na dobrom putu da ga “izbaci na vodu” i krene prevoziti putnike već nagodinu.
Zeabuz će tako na baterije prevoziti putnike
Zeabuz će tako na baterije prevoziti putnike plovnim putovima u norveškim u gradovima i naseljima uz obalu gdje su putovanja brodom česta, a naglasak je na minimalan utjecaj na okoliš. S obzirom kako su vodeni elektro taksiji bez vozača, ova tehnologija bi možda mogla izazivati nesigurnost i nelagodu korisnika. No ovaj start up naglašava kako su ispunjeni svi sigurnosni standardi i odrađene opsežne provjere. Naime kretanje je osigurano korištenjem vrhunskih senzora kojima će ovi samovozeći trajekti moći detektirati sve oko sebe i sigurno se kretati oko kupača, drugih čamaca i ostalih nepokretnih predmeta u vodi poput bova. Senzori podatke šalju u upravljački sustav koji donosi odluku o mjestu pristajanja kako bi putnici sigurno stigli na odredište.
Pristaništa će biti postavljena na mjesta koja najviše odgovaraju putnicima
Revitalizacijom gradskih plovnih putova, Zeabuz najavljuje kako će smanjiti štetne emisije, zagađenje bukom, ali i prometne gužve u gradovima, istodobno čuvajući zdravlje ljudi i okoliša. Ovi elektro samovozeći trajekti u Norveškoj će se povezati i integrirati sa postojećom kopnenom infrastrukturom javnog prijevoza kako bi ljudima pružili održiviji i ekološki prihvatljiv način putovanja. Kako bi bili prilagođeni korisnicima, pristaništa će biti postavljena na mjesta koja najviše odgovaraju putnicima. Kako se radi o malom i kompaktnom plovilu s lakoćom će putovati ispod svih mostova.
Pariz razvija “leteći vodeni taksi”
Uz prodaju Zeabuza gradovima u Norveškoj, ova tvrtka želi pomoći i međunarodnim partnerima u dizajniranju i izgradnji sličnih trajekata u mjestima s brojnim plovnim putovima poput New Yorka, Sydneya, Istanbula, Londona, Amsterdama i Hong Konga. Mnoga mjesta već su pokrenula projekte održivog javnog prijevoza na vodi. Primjerice Pariz razvija “leteći vodeni taksi” odnsno SeaBubbles uz rijeku Seinu. A prvi danski električni trajekt počeo je voziti još prošle godine u ovoj domovini dizelskih brodskih motora.
A gdje je Hrvatska? Imamo odlične dizajnere i inovatore, imamo najbolji električni automobil na svijetu. Zašto ne bi imali i električne vodene trajekte u zemlji kojoj je turizam najznačajnija gospodarska grana. Zagreb je naš glavni grad na vodi uz Savu s ogromnim prometnim problemima. Možda je ovo rješenje i za prijevoz putnika našom metropolom?