PROMO ČLANAK
”kulTura”– projekt nevjerojatne inspiracije
Godina koja se polako približava svom kraju godina je koju ćemo još dugo pamtiti. Bila je prepuna snažnih emocija poput straha i neizvjesnosti, a istovremeno nas je poučila poniznosti i zahvalnosti. Zdravlje i zajedništvo neki su od sastavnih dijelova života koje smo izuzetno počeli cijeniti, a jedna od stvari, onih neopipljivih stvari koje nam mnogima zasigurno ponajviše nedostaje jest putovanje.
Premda se čini da je cijeli svijet stao, to zapravo nije slučaj, a mnogi projekti iz turističkih i kulturnih sektora primjer su kako se na razvoju i obogaćivanju turističke ponude i dalje marljivo i predano radi.

Upravo jedan takav projekt zanimljivog naziva „Baština Jaske i Črnomlja također može biti ˈcoolˈ. Za sve.“ provodi Grad Jastrebarsko koji ga je kao nositelj projekta ostvario u suradnji s Općinom Črnomelj i partnerima Turističkom zajednicom grada Jastrebarskog, Fakultetom za elektrotehniku – Sveučilište u Ljubljani, Razvojno informacijskim centrom Bela Krajina, međunarodnim sveučilištem Libertas i pridruženim partnerima.
Projekt snagu i inspiraciju pronašao u interpretaciji kulturne baštine
Projekt akronima „kulTura“ svoju je snagu i inspiraciju pronašao u činjenici kako se uz slovensko-hrvatsku granicu nalazi više od 50 manjih povijesnih gradova koje karakterizira bogata kulturna baština koja čini velik, a nedovoljno iskorišten potencijal za oživljavanje trgova i ulica te privlačenje gostiju, što lokalnih, što inozemnih. Upravo su takvi gradovi Črnomelj i Jastrebarsko, koji su odlučili promovirati postojeću kulturnu baštinu, u skladu s turističkim trendovima kako bi ostvarili veću posjećenost i popularizirali nepravedno zanemareno prekogranično područje. Uspješnom implementacijom odabranih rješenja, cilj je da mali povijesni gradovi bogate kulturne baštine uz granicu dobiju priliku predstaviti se i umjesto tranzitnog mjesta postati nezaobilazna destinacija koju vrijedi posjetiti.
Crkva Blažene Djevice Marije Povijesne ličnosti u Info centru Jaska
Projekt kulTura sufinanciran je sredstvima u okviru Programa suradnje Interreg V A Slovenija – Hrvatska 2014. – 2020. iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR). Ukupna je vrijednost projekta 1.316.243,02 eura, od čega sufinanciranje iz sredstava EFRR iznosi 1.118.806,54 eura (85%), dok vlastita uložena sredstva partnera na projektu iznose 197.436,48 eura (15%). Razdoblje provedbe projekta traje od 1. srpnja 2018. godine do 31. prosinca 2020. godine, odnosno sveukupno 30 mjeseci.
Glavni su ciljevi ovog inovativnog projekta:
– očuvanje kulturne baštine dvaju malih gradova
– interpretacija i prikaz baštine malih gradova
– razvoj prekograničnog turističkog proizvoda kulTura
– povećanje prepoznatljivosti i broja posjeta kulturnim atrakcijama
– povećanje udjela osoba s tjelesnim invaliditetom u ukupnom broju turista i posjetitelja
Prekogranični turistički proizvod – kulTura
U okviru projekta, u Jastrebarskom i Črnomlju razvijen je, a ujedno i testiran, novi prekogranični turistički proizvod nazvan kulTura. Proizvod kulTura predstavlja turu po neotkrivenoj kulturnoj baštini gradova, a podržan je s prekograničnom digitalnom bonitetom karticom i uz to oblikovan po mjeri posjetitelja uključujući osobe s invaliditetom. Kružne kulturne turističke ture za obilazak u Jastrebarskom i Črnomlju inkluzivno su objedinile lokalne ponuditelje, obrtnike, umjetnike i tradicionalne zanate. Stručno vođenje dostupno je u pratnji turističkog vodiča, a sam je obilazak ture popraćen uz mobilnu aplikaciju kulTura i turističku kartu na hrvatskom, slovenskom i engleskom jeziku. Dodatno, točke za bilježenje posjetitelja dostupne su u Gradskom muzeju Jastrebarsko i Galeriji Črnomelj.

Cool tura
Turistička tura za područje grada Jastrebarskog obuhvaća 13 kulturnih atrakcija: kapela Sv. Duha, gradski muzej i galerija Jastrebarsko, trg Josipa Jurja Strossmayera – kip obitelji, spomenik obiteljska kuća Starčevića, spomenik Vladka Mačeka, Napoleonova bolnica ili Šubarova kuća, perivoj dvorca Erdödy–Žitnica–Most Ljube Kraljević, bačvarska zbirka obitelji Golub, Franjevački samostan i crkva Blažene Djevice Marije, Spomen obilježje „Nevinoj patnji hrvatskih žrtava svih ratova“, povijesni grobovi na gradskom groblju, crkva Svetog Nikole biskupa i ljekarna Bival.
U Črnomlju je u projekt kulTura uključeno 15 lokaliteta: Muzejska zbirka mjesta Črnomelj, Župni i pastoralni centar, Crkva Sv. Duha i kasnoantičke zidine, Primožičeva kuća, Korenova kuća, Sinkovičeva kuća, Župna crkva sv. Petra, Stara škola, Zapovjedništvo (Komenda), Spomenik NOB-a na Gričku, Sokolski dom (danas Kulturni dom), Spomenik palim borcima u Prvom svjetskom ratu, Črnomeljski dvorac, Kreditni ured i Stoničev dvorac.
Valja spomenuti i vrlo važan investicijski aspekt projekta kojim je osigurano uređenje Turističko-informativnog centra kao informativnog središte za posjetitelje te izgradnja paviljona u perivoju dvorca Erdödy namijenjenog društvenim sadržajima u Jastrebarskom, dok su u Črnomlju obnovljene ulice i trg u povijesnoj gradskoj jezgri te postavljena stalna izložba Riznica Črnomlja.
Veća očuvanost, prepoznatljivost, turistički obilazak, doživljaj i iskustvo zaboravljene povijesti malih prekograničnih povijesnih gradova uz slovensko-hrvatsku granicu, razvojni model turističkog proizvoda kulTura i mobilna aplikacija kulTura, prekogranična digitalna bonitetna kartica kulTura, povećanje broja posjetitelja u Jastrebarskom i Črnomlju… samo su neki od rezultata koji su ostvareni za vrijeme trajanja projekta.

Po završetku projekta, očekuje se povećanje broja posjeta atrakcijama kulturne baštine u Jastrebarskom i Črnomlju za najmanje 3,5 puta u odnosu na polazne točke broja posjeta u 2016. godini. Konkretno, radi se o 9.000 novih posjetitelja koji će kroz ovaj projekt biti motivirani za dolazak u Jastrebarsko i Črnomelj. Ture se mogu proći uz pomoć turističke karte na hrvatskom, slovenskom i engleskom jeziku. Dostupne su i putem mobilne aplikacije kulTura koja posjetitelje vodi uz GPS navigaciju. Uz samostalnu šetnju i šetnju uz pomoć posebne mobilne aplikacije kulTura koja je razvijena u sklopu projekta, moguća je i šetnja uz posebno educirane turističke vodiče.
Podignuta kvaliteta kulturne i turističke ponude
U svakoj od ovih varijanti naglasak je stavljen na cool točke koje nude splet iskustava kulturne baštine i povijesti, lokalnog kulinarskog doživljaja, umjetnosti, urbanog prostora za odmor i kontakta sa stanovnicima. Posebnost je ture i što su scenariji razgledavanja s planovima interpretacije pojedinih točaka razgledavanja prilagođeni osobama s tjelesnim invaliditetom, čime su Jaska i Črnomelj postali pioniri među manjim mjestima uz hrvatsko-slovensku granicu koji su omogućili turistički doživljaj osobama s tjelesnim invaliditetom. Osobama u invalidskim kolicima osiguran je pristup objektima, nabavljene su mobilne rampe za svladavanje visinske razlike stepenica i olakšan pristup teško pokretljivim osobama i osobama u invalidskim kolicima. Također, turistički su vodiči obučeni za stručno vođenje osoba s tjelesnim invaliditetom. U Jastrebarskom i Črnomlju time je dodatno podignuta kvaliteta kulturne i turističke ponude, a samim projektom kulTura podignuta je i kvaliteta cijelog pograničnog područja Hrvatske i Slovenije. U Jastrebarskom su mobilne rampe postavljene na ukupno devet lokacija od čega su tri na lokacijama objekata kulturne baštine, pet na lokacijama ugostiteljskih objekata koji se nalaze na turističkoj ruti kulTure i jedna u Info centru Jaska. Općina Črnomelj postavila je ukupno deset mobilnih rampi, od čega ih je osam na lokacijama objekata kulturne baštine.

Važnost komunikacijskih aktivnosti u sklopu projekta
Sve navedene aktivnosti pratila je i snažna komunikacijska podrška koja je uključivala javna događanja. Kreirana je internetska stranica www.kul-tura.hr. Pripremljeni su informativni materijali i brošure na nekoliko jezika, a provedena je i promotivna kampanja. Uz to, osiguran je i posjet lokacijama od strane relevantnih travel i gastro blogera te danas sve popularnijih influencera koji su iz prve ruke otkrili i uvjerili se u ljepote Jastrebarskog. Kao ključan promotivni alat pokazala se mobilna aplikacija kulTura koja posjetitelja aktivno uključuje da doživi gradove. Na poučan i interaktivan način vodi po trasi kulTure korištenjem GPS-a, tehnologije virtualne stvarnosti i interaktivnih karata, uči o povijesti kroz poučne igrice za djecu i nagrađuje bodovima koje posjetitelji skupljaju prilikom obilaska atrakcija i zatim mijenjaju za različite pogodnosti kod lokalnih ponuditelja. Osim Jastrebarskog i Črnomlja, mobilna aplikacija i digitalna bonitetna kartica tehnološki i sadržajno omogućavaju neposredno uključivanje u projekt drugih gradova uz slovensko-hrvatsku granicu. Usporedno s digitalnim iskustvom, briga se vodi i o osobnim kontaktima između posjetitelja i domaćina. U tu svrhu su i osposobljeni vodiči kao interpretatori baštine.
U očima kulTure svi smo jednaki
Projekt kulTura nametnuo se kao cool tura oblikovana po mjeri posjetitelja koja im na dosad neviđeni način predstavlja kulturnu baštinu i lokalnu ponudu, a istovremeno omogućava živi i virtualni susret s povijesnim likovima na ulicama, trgovima i parkovima Jastrebarskog i Črnomlja. Radi se o projektu koji zasigurno može poslužiti kao primjer dobre prakse jer su Jastrebarsko i Črnomelj prvi od pedesetak manjih gradova uz slovensko-hrvatsku granicu koji su kroz revitalizaciju povijesnih središta mjesta i turističko-razvojni zaokret odlučili graditi svoju prepoznatljivost i razviti zajednički prekogranični turistički proizvod koji je prilagođen osobama s tjelesnim invaliditetom.
Izvor: https://kul-tura.hr/